Ankara lcd led Televizyon Tamiri

Ankara lcd led Televizyon Tamiri (1)

Ankara lcd led Televizyon Tamiri

Ankara lcd led Televizyon Tamiri (1)
Ankara lcd led Televizyon Tamiri (1)
Ankara lcd led Televizyon Tamiri (2)
Ankara lcd led Televizyon Tamiri (2)
Ankara lcd led Televizyon Tamiri (3)
Ankara lcd led Televizyon Tamiri (3)
Ankara lcd led Televizyon Tamiri (4)
Ankara lcd led Televizyon Tamiri (4)

LED TV yapısındaki elektronik kartları inceledik. Yetkili servislerde arıza onarımı daha çok arızalı kartın tamamen değiştirilmesi yoluyla giderilmektedir. Aslında bu onarım işlemlerinin oldukça hızlı ve kesin sonuç vermesini sağlamaktadır. LED TV’nin arka kapağı açıldığı zaman karşınıza üç adet elektronik kart çıkar.

 

Bunlar;

 Ø Besleme kartı,

 Ø SSB kartı,

 Ø LVDS kartıdır.

 Bu kartlardan herhangi biri ya da birden fazlası arızalanmış ise yenisi ile değiştirmek oldukça kolaydır. Kartlar panel üzerine vidalar ile sabitlenmiştir.

Uygun bir tornavida yardımıyla kolaylıkla söküp yenisi ile değiştirilebilir. Kartlar arasındaki bağlantıyı sağlayan veri ve voltaj kablolarını sökerken dikkatli olunmalıdır.

 Bunlar uygun açılardan söküldüğünden kolaylıkla soketlerinden ayrılır. Ancak zorlayarak sökülmeye çalışılırsa soketlerde kalıcı hasarlar meydana gelebilir. Herhangi bir kart değişimi yapmadan önce enerji tamamen kesilmelidir.

Televizyonun fişini çekilmeli ve daha sonra kart değişimi işlemine geçilmelidir. Veri kabloları ve enerji taşıyan kablolar söküldükten sonra düz ya da yıldız tornavida kullanarak kartı panele sabitleyen vidalar sökülür. Şarjlı bir tornavida kullanmak bu işlemi kolaylaştıracaktır.

Mavi oklar kablo ve soketleri, kırmızı oklar ise kartı sabitleyen vidaları göstermektedir. Elbette unutulmamalıdır ki farklı bir televizyonda bu vidalar farklı konumlarda olabilir. Vidalar söküldükten sonra kart kolaylıkla yerinden çıkacaktır.

Data flex adı verilen veri kablolarını sökerken iletken kısımlara olabildiğinde elle temas etmekten kaçınılmalıdır. Bu yüzeylerin kirlenmesi ya da herhangi bir nedenle oksitlenmesi iletkenliğinin kaybolmasına neden olabilir.

 

Böyle bir durumda, sistemin çalışması olumsuz etkilenebilir. Besleme kartı sökülürken, yüksek voltajlı kondansatörlerle direkt temastan kaçınılmalıdır. Üzerlerinde bulunan gerilim, temas anında vücut üzerinde deşarj olabilir ve bu da fiziksel zarar verebilir

Ankara lcd led Televizyon Tamiri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön